Odżywianie kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących
Programowanie żywieniowe (metaboliczne) – wpływ odżywiania kobiety w ciąży na zdrowie dziecka.
Poczęcie, ciąża i narodziny dziecka są jednym z najważniejszych i najpiękniejszych wydarzeń w życiu obydwojga kochających się ludzi. Świadome planowanie ciąży to oznaka ich dojrzałości. Przygotowanie do poczęcia leży zarówno po stronie matki, jak i ojca i jest najlepszą inwestycją w zdrowie przyszłego maleństwa. Kobieta, która świadomie planuje ciążę, łatwiej ją znosi oraz szybciej wraca do formy po porodzie. Zmniejsza również powikłania ciąży i redukuje możliwość wystąpienia przyszłych problemów zdrowotnych u dziecka.
Czas przed ciążą to szalenie ważny okres, gdyż to właśnie w tym okresie przygotowujecie, wasz organizm, jako dom dla Waszego potomstwa. To czas szczególnych przygotowywań. Jako przyszłym rodzicom to szczególnie Wam zależy, na jak najlepszym zdrowiu dziecka. Zaopatrzenie go, w jak najlepszy pakiet odżywczy, a zarazem lepsze życie i przyszłość. W dużej mierze zdrowie i odżywienie matki wpływa na cały okres życia potomstwa. Jaki spadek przygotujecie potomstwu, czy żelazne zdrowie, czy wręcz przeciwnie? Dbajmy o cud!
Minimalny czas PRZED zajściem w ciążę powinien trwać 3 miesiące, optymalny czas to 6 miesięcy, a nawet rok(!). Jest to czas, w którym małymi krokami prawidłowo odżywisz organizm, dając sobie i dziecku najlepszy start. Zdrowie dzieci kształtuje się jeszcze przed narodzeniem i zależy od stanu odżywienia mamy.
Prawidłowe odżywienia i tryb życia w okresie poprzedzającym ciążę wpływa na:
- przebieg ciąży
- stan zdrowia kobiety
- rozwój płodu
- zmniejsza ryzyko powikłań ciążowych i okołoporodowych.
Jest to także:
- Inwestycja w zdrowie dziecka – programowanie żywieniowe
- Lepsze samopoczucie ciężarnej, kontrolowany przyrost masy ciała
- Możliwość nabycia umiejętności planowania i gotowania wartościowych posiłków
- Zdrowe i świadome żywienie najbliższych.
Karmienie piersią
Odżywianie matek karmiących piersią zawsze budzi pewien niepokój. Wszędzie się czyta albo słyszy, co wolno jeść a czego nie, co szkodzi dziecku, co uczula. Młoda mama często przez to czuje się zagubiona. Ważne jest, aby kobiety karmiące stosowały właściwe zalecenia żywieniowe, ponieważ jeżeli tego nie będą robiły, ich organizm do produkcji pełnowartościowego mleka wykorzysta własne, zgromadzone zasoby substancji odżywczych aż do momentu ich wykorzystania. Nie jest to oczywiście korzystne, ponieważ naraża to matkę na liczne problemy zdrowotne (np. z osteoporozą w późniejszym czasie).
Dieta dla matek powinna być urozmaicona nie tylko ze względu na wartości odżywcze dostarczane sobie i dziecku, ale także ze względu na poznanie smaków przez niemowlę. To, co matka zje trafia do mleka – czyli pozwala ukształtować późniejsze nawyki żywieniowe dziecka.
W mleku kobiecym identyfikuje się składniki korzystnie wpływające na układ odpornościowy i mikrobiom u dziecka, co stanowi jeden z istotnych czynników zmniejszających ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej. Karmienie piersią daje wiele korzyści zdrowotnych zarówno dziecku, jak i jego matce. Dieta eliminacyjna u matki karmiącej piersią powinna być stosowana pod kontrolą lekarza i dietetyka ze względu na ryzyko niedoborów pokarmowych podczas dłuższego jej stosowania
Nie ma zasadności stosowania diety eliminacyjnej produktów potencjalnie alergennych w okresie ciąży i laktacji, jako działań prewencyjnych alergii pokarmowej i choroby atopowej u dziecka. Warto podkreślić, że nawet w przypadku występowania u dziecka kolki niemowlęcej nie zaleca się prewencyjnego stosowania diety bezlaktozowej i bezmlecznej u matki karmiącej. Podobnie nie ma podstaw do przerwania karmienia piersią z powodu kolki niemowlęcej. Zasadne jest zastosowanie diety eliminacyjnej u matki karmiącej jedynie w przypadku alergii pokarmowej matki lub dziecka, ewentualnie w okresie diagnozy alergii pokarmowej u niemowlęcia.
Pakiet wsparcia obejmuje:
- szczegółową ocenę aktualnej wagi oraz potrzeb energetycznych na danym etapie ciąży
- analizę i ocenę zachowań żywieniowych i stylu życia mogących mieć wpływ na przebieg ciąży i rozwój organizmu dziecka
- przygotowanie szczegółowego planu żywienia, który jest ściśle dopasowany do aktualnego problemu, stawianego celu, stanu zdrowia, upodobań smakowych, umiejętności kulinarnych, itp. Zawiera wszystkie gramatury i opisy przygotowania potraw
- edukację żywieniową oraz wsparcie.
Już teraz umów się na wizytę i polub mój profil na FB