Nadwaga i otyłość

 

Główną przyczyną nadwagi i otyłości (w ok. 95 %) jest nadmierne spożycie energii w stosunku do potrzeb organizmu oraz zbyt mała aktywność fizyczna. Szczególnie niebezpieczna dla zdrowia jest otyłość brzuszna („typu jabłko”) związana z nadmiarem tkanki tłuszczowej wewnątrzbrzusznej. Otyłość brzuszna prowadzi do wielu zaburzeń metabolicznych i powikłań chorobowych, takich jak: cukrzyca typu 2, zaburzenia czynności serca, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, choroby stawów, kamica pęcherzyka żółciowego, zaburzenia hormonalne, komplikacje ze strony układu oddechowego. Nadwaga i otyłość wpływają negatywnie nie tylko na nasze samopoczucie i samoocenę. Zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej w organizmie prowadzi do znacznego pogorszenia naszego stanu zdrowia.

 

 

Bez pośpiechu a trwale 

nadwaga i otyłość

Rozsądnie prowadzona dieta odchudzająca powinna powodować ubytek masy ciała nie większy niż 0,5 – 1 kg tygodniowo. Aby to osiągnąć, należy ograniczyć podaż energii o 500 – 1000 kcal dziennie. Dieta nie powinna jednak zawierać mniej niż 1000 kcal i nie powinna być również zbyt restrykcyjna. Odchudzanie powinno opierać się na systematycznych, konsekwentnych i stałych działaniach polegających na zmianie stylu życia oraz sposobu odżywiania. Pozwoli to uniknąć niepożądanego efektu jojo. Kilka prostych zasad oraz zmiana nawyków żywieniowych mogą przyczynić się do sukcesywnej, ale trwałej utraty masy ciała. Już 10 % – owy ubytek masy ciała pozwoli odczuć pozytywne rezultaty odchudzania w postaci poprawy stanu zdrowia i samopoczucia.

Ważne, żeby rozumieć, kiedy mówimy o nadwadze lub otyłości, by nie odchudzać się na siłę wtedy, gdy wcale nie jest to konieczne.

U dzieci nadwagę i otyłość diagnozuje się z wykorzystaniem siatek centylowych. Jeśli masa ciała dziecka znajduje się pomiędzy 90 a 97 centylem, mówimy o nadwadze, jeśli powyżej 97 centyla – o otyłości. U osób dorosłych nadwagę i otyłość określa się przy użyciu wartości BMI. Wzór na BMI jest następujący: to nasza masa w kilogramach podzielona przez nasz wzrost do kwadratu wyrażony w metrach. Poniższa tabela pokazuje, kiedy mówimy o poszczególnych stopniach nadwagi i otyłości.

 

BMI Klasyfikacja
25-29,9 kg/m2 nadwaga
30-34,9 kg/m2 otyłość I stopnia
35-39,9 kg/m2 otyłość II stopnia
>40 kg/m2 otyłość III stopnia

 

 

Kontrole i motywacja do odchudzania

motywacja

Jadłospis przygotowany przeze mnie uwzględnia wszystkie potrzeby pacjenta. Dieta opracowywana jest z uwzględnieniem wielu czynników oraz wyników badań, takich jak analiza składu ciała. Stawiam na profesjonalne doradztwo dietetyczne, a także kontrole postępów na każdym etapie kuracji.

 

 

 

Pakiet wsparcia obejmuje:

  • szczegółową ocenę aktualnej wagi oraz potrzeb energetycznych
  • analizę i ocenę zachowań żywieniowych i stylu życia, analizę dzienniczka żywieniowego
  • przygotowanie szczegółowego planu żywienia, który jest ściśle dopasowany do aktualnego problemu, stawianego celu, stanu zdrowia, upodobań smakowych, umiejętności kulinarnych, itp. Zawiera wszystkie gramatury i opisy przygotowania potraw
  • edukację żywieniową
  • motywację i wsparcie.

 

 

 

Już teraz umów się na wizytę i polub mój profil na FB cennik psychodietetyk Gdańsk